Rok Miłosierdzia Bożego

Rok Miłosierdzia to czas autentycznego doświadczenia miłosierdzia Bożego.
Pielgrzymowanie w Roku Miłosierdzia staje się szansą uzyskania odpustu.

Papież Franciszek wydał rozporządzenia dotyczące odpustów i sakramentu spowiedzi w Roku Miłosierdzia. Uczynił to w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp. Rina Fisichelli.

To pewne novum w praktyce watykańskiej. Do tej pory tego typu dokumenty publikowane były przez Penitencjarię Apostolską. Tym razem, ze względu na wagę przesłania tego roku, list napisał sam Papież. „Pragnę, aby Jubileusz był żywym doświadczeniem bliskości Ojca, niejako dotknięciem ręką Jego czułości, aby wiara każdego wierzącego umocniła się, a tym samym jego świadectwo stawało się coraz bardziej skuteczne" - pisze we wstępie Franciszek.

Ojciec Święty pragnie, by „jubileuszowy odpust był dla każdego autentycznym doświadczeniem miłosierdzia Bożego, które wychodzi wszystkim naprzeciw z obliczem Ojca, który przyjmuje i przebacza, całkowicie zapominając popełniony grzech”. Aby uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego, a także w czterech bazylikach papieskich w Rzymie. Tam też będzie możliwość uzyskania odpustu. Dla Franciszka jest ważne, by ten moment był połączony przede wszystkim z sakramentem pojednania, Eucharystią oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary, modlitwa za Papieża oraz w intencjach, które nosi on „w sercu dla dobra Kościoła i całego świata”.

Możliwość uzyskania jubileuszowego odpustu mają również ci, którzy nie będą mogli odbyć jubileuszowej pielgrzymki, zwłaszcza ludzie chorzy, starsi i samotni, którzy często nie są w stanie wyjść z domu. W tym celu mają oni „z wiarą i radosną nadzieją przeżywać ten moment próby, poprzez przyjęcie Komunii Świętej lub uczestniczenie w Mszy Świętej i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu”.

Franciszek zwraca uwagę także na znaczenie uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy. „Doświadczenie miłosierdzia staje się bowiem widzialne w świadectwie konkretnych znaków, jak uczył nas sam Jezus. Za każdym razem, kiedy wierny sam wykona jeden lub kilka z tych uczynków, z pewnością otrzyma jubileuszowy odpust”. Ojciec Święty wskazuje ponadto, że będzie go można uzyskać również dla zmarłych. „Tak jak pamiętamy o nich podczas Mszy św., tak też możemy, w wielkiej tajemnicy świętych obcowania, modlić się za nich, aby miłosierne oblicze Ojca uwolniło ich od wszelkich pozostałości winy i by mógł On przygarnąć ich do siebie w nieskończonej szczęśliwości” - pisze Franciszek. (źródło: Pismo katolickie Pielgrzym, nr 19 (673) - artykuł: Papieski list w sprawie odpustów na Rok Miłosierdzia)

Zapraszamy kapłanów, parafie i wspólnoty do organizowanie pielgrzymek do Rzymu. Przy okazji każdej pielgrzymki do Rzymu nawiedzamy Bazyliki Papieskie (Bazylikę Świętego Piotra w Watykanie, Świętego Jana na Lateranie, Świętego Pawła za Murami oraz Bazylikę Matki Bożej Większej - Santa Maria Maggiore). Nawiedzenie Bazylik połączone będzie z modlitwą oraz przejściem przez Drzwi Święte. Każda pielgrzymka to czas refleksji, oprócz zwiedzania przeznaczamy czas na Eucharystię, a dzięki obecności kapłanów istnieje także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

 

Informator Roku Miłosierdzia

 

Pielgrzymki Jubileuszowe do Rzymu w Roku Miłosierdzia:

 

 

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer