|| Ustaw jako startową

wstecz

 

Pielgrzymka do Ziemi Świętej (informacje praktyczne)

• Przelot do Egiptu odbywa się czarterami egipskich linii lotniczych.
• Lot z Warszawy do Egiptu – Skarm El Shaikh/Taby trwa około 4 godz. 15 min.
• Na pokładzie samolotu, w czasie lotu nie ma bezpłatnego posiłku.
• Na czas podróży radzimy wziąć prowiant. Do samolotu można wnosić jedzenie – oczywiście w rozsądnych ilościach i zapakowane do bagażu podręcznego. Od dnia 06.11.2006 obowiązują restrykcje dotyczące przewożenia płynów w bagażu podręcznym.

Podczas pakowania bagażu kabinowego radzimy pamiętać, że:

• od 6 listopada dozwolone jest przewożenie tylko niewielkich ilości płynów w bagażu kabinowym lub w osobistej torebce - niezależnie od kierunku podróży;

• od 6 listopada płyny przewożone w bagażu kabinowym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową i zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna o wymiarach 22 cm/15cm), które powinny być dostępne w portach lotniczych

• zasady dot. również przewozu w bagażu kabinowym lekarstw i innych środków medycznych, w tym pokarmów dla dzieci przeznaczonych do spożycia podczas podróży - w tym przypadku nie ma ograniczeń odnośnie ilości;

• zasady dot. przewozu płynów (np. perfum, alkoholi) zakupionych w sklepach położonych na lotnisku za punktem kontroli kart pokładowych. Jeśli zakupiony towar został zapakowany i zabezpieczony w plastikowej torbie przez personel sklepu - nie należy jej otwierać do momentu sprawdzenia w punkcie kontroli bezpieczeństwa (w tym przypadku nie ma również ograniczeń dot. ilości).

Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, każdy pasażer jest zobowiązany do:

• przekazania do sprawdzenia - bez wezwania służb ochrony - plastikowych toreb z opakowaniami zawierającymi substancje płynne w punktach kontroli bezpieczeństwa;

• zdjęcia swojego nakrycia wierzchniego (płaszcza, kurtki) - zostaną one oddzielnie prześwietlone przy użyciu urządzenia rentgenowskiego, podczas gdy pasażer będzie kontrolowany przy zastosowaniu bramki magnetycznej do wykrywania metali;

• wyjęcia przenośnego komputera i innych większych urządzeń elektrycznych z bagażu kabinowego - zostaną one oddzielnie prześwietlone przy użyciu urządzenia rentgenowskiego.

UWAGA! Definicja substancji płynnych obejmuje:

wodę i inne napoje, zupy, syropy; perfumy; żele (np. do włosów, kąpieli); pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs); kremy, odżywki i oliwki; spraye; substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty); inne substancje o podobnej konsystencji.

• Limity bagażu: bagaż główny 18 kg, bagaż podręczny 5 kg (55 x 40 x 20 cm)

• Do bagażu podręcznego nie wolno wkładać narzędzi ostrych np. pilniczków do paznokci, nożyczek, scyzoryków, pęsetek, dużych kluczy.

• W ramach pakietu wyjazdowego, każdy z pielgrzymów ubezpieczony podlega ubezpieczeniu: kosztów leczenia (KL) i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Jednak ubezpieczenia te nie obejmują następstw chorób przewlekłych. Radzimy, aby każdy z Państwa, kto choruje, leczy się lub ma zaleczoną chorobę przewlekłą, dokupił wspomniane dodatkowe ubezpieczenie. Kosztuje ono 80 PLN i można je opłacić razem z opłatami za pielgrzymkę.
• Osoby, które chcą korzystać z gniazdek elektrycznych w Egipcie i Izraelu, powinny zaopatrzyć się w tzw. przejściówki do gniazdek (Można je zakupić w sklepach RTV.), gdyż nie wszystkie polskie typy wtyczek pasują do tamtejszych gniazdek. Większość ładowarek do telefonów komórkowych pasuje. Napięcie 220 V.
• Przypominamy o zabraniu strojów kąpielowych – możliwość kąpieli w M. Czerwonym i M. Martwym.
• W hotelach są ręczniki. Ewentualny mały ręcznik może przydać się w czasie kąpieli nad M. Martwym.z

SYNAJ - EGIPT

• W ramach wejścia na G. Synaj, dostają Państwo 1 latarkę na 2 osoby. Jeżeli ktoś ma ochotę/potrzebę posiadania dodatkowej latarki, prosimy zabrać taką ze sobą.
• Na G. Synaj należy zabrać cieplejsze ubranie: długie spodnie, polar i coś cieplejszego pod spód. Obuwie powinno być kryte np. tenisówki, adidasy, gdyż większą część drogi idzie się po piaszczysto-żwirowej drodze.

PASZPORT: Przy wjeździe do Egiptu należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu.

Przepisy celne:
Wolne od cła są ubrania, rzeczy osobiste, kamery video, aparaty fotograficzne, CD, magnetofony, komputery (sztuk 1), lornetki, odtwarzacze CD. Nie ma obowiązku zgłaszania przedmiotów wartościowych na granicy. Do Egiptu można wwieźć: 1 litr alkoholu, 200 szt. papierosów i 25 cygar. Do/z Egiptu można wwieź/wywieźć: max. 10 tys. USD oraz 5 tys. LE. Za próbę wwiezienia narkotyków grozi kara śmierci. Zabronione jest także wywożenie fragmentów rafy koralowej, preparowanych skór zwierząt oraz antyków.

Waluta: Jednostką monetarną jest funt egipski.
1 LE = 100 piastrów. Funt egipski nie jest walutą wymienialną poza Egiptem. W większości miejscowości turystycznych ceny podane są zarówno w funtach egipskich, jak i $ czy euro. W praktyce więc, nie ma potrzeby wymieniania dolarów na funty egipskie. W sklepach, restauracjach można płacić dolarami, ewentualna reszta zostanie wydana w funtach egipskich.

Lepiej nie wymieniać nigdy zbyt wielu dolarów czy euro, gdyż prawie wszędzie można w nich płacić – Egipcjanie zawsze chętnie akceptują ‘twardą walutę'. Zawsze dobrze jest też mieć przy sobie kilka drobnych funtów egipskich na bakszysz. Co to jest bakszysz?

1 $ to ok. 6 LE. Banknoty – od 25 piastrów do 100 funtów, monety od 5 do 20 piastrów. (Uwaga na banknot 50 piastrowy oraz 50 LE, gdyż są podobne i często je mylimy).

Czas:
Różnica czasu między Polską a Egiptem wynosi 1 godz. Należy jednak pamiętać, iż dwa razy w roku przez niespełna miesiąc zasada ta nie ma zastosowania i czas w obu krajach jest ten sam. Wynika to z faktu, iż w Polsce zmiany na czas letni dokonuje się w ostatni weekend marca, w Egipcie natomiast - w ostatni czwartek kwietnia. Podobna sytuacja ma miejsce przy zmianie czasu na zimowy.

Klimat – Pogoda:
Poza obszarem śródziemnomorskim i deltą Nilu panuje w Egipcie suchy klimat podzwrotnikowy. Dni deszczowe są tu rzadkością. W lipcu i sierpniu średnie temperatury w Kairze wynoszą 35ºC w dzień i 22ºC w nocy. Na południu sięgają 50ºC. Jesień również jest ciepła – w Kairze w listopadzie średnia temp. w dzień wynosi 24ºC, w Hurghadzie 26ºC. Ze względu na sprzyjający klimat Egipt można odwiedzać również zimą – temperatura nad Morzem Czerwonym przekracza wtedy 20ºC.

Miasto

Temp.

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Święta Kata-
rzyna

Min.

1,9

4,2

5,3

8,3

14

16,3

18,2

20,2

17,7

12,8

9,5

6,1

Max.

16,1

18,1

17,3

23,1

29,1

31,3

32,4

32,7

30,5

24,8

21,9

15,1

 

Sharm El Sheikh

Min.

13,4

13,9

13,7

17,7

24,1

26,7

26,6

26

21

22,8

18,7

15,9

Max.

23,8

25,7

25

28,9

32,8

37

28,2

38

24,1

31,1

27,6

22,7

Zdrowie:
Przy wjeździe do Egiptu nie wymaga się świadectwa szczepień. Jednakże, aby uniknąć słynnej ‘klątwy faraona', należy przestrzegać zasady podwyższonej ostrożności i higieny przy spożywaniu posiłków – nie pić wody z kranu ani napojów z lodem, myć dokładnie warzywa i owoce, a najlepiej jeść tylko te, które dają się obierać ze skórki (np. banany, melony, mango, itd.). Dobrze jest zaopatrzyć się w środki przeciwbiegunkowe.

Obyczaje:
Wyjeżdżając do Egiptu, który jest krajem muzułmańskim, należy zwrócić uwagę na ubiór. Wprawdzie w miejscowościach typowo turystycznych Egipcjanie akceptują typowo europejską formę ubierania, to jednak poza nimi, przez szacunek do tamtejszej kultury kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odkrywających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona. Również u mężczyzn koszule powinny zakrywać barki. Szczególnie w okresie Ramadanu (świętego miesiąca muzułmanów) turyści proszeni są o nieprowokowanie miejscowych swoim zbyt śmiałym strojem. W meczetach i miejscach świętych obowiązuje bezwzględnie zakrycie ciała, w niektórych miejscach łącznie z nakryciem głowy.

Bakszysz, czyli napiwek, jest częścią egipskiej tradycji i prawdą jest, że będąc w Egipcie turyści są o niego proszeni niemal na każdym kroku. Przede wszystkim nie należy reagować agresywnie lub wrogo. Warto mieć przy sobie drobne na ten cel, a jeśli rzeczywiście wydaje nam się, że nie ma podstawy do żądania od nas pieniędzy, odmówić grzecznie.

Fotografowanie:
Przyda się pewna ostrożność przy okazji robienia zdjęć - jeśli chce się sfotografować obcą osobę, dobrze jest spytać o zgodę, szczególnie w miejscach bardziej zacofanych, wiejskich, nie uczęszczanych masowo przez turystów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że Egipcjanie mogą prosić w tej sytuacji o drobny napiwek. To zresztą jest kolejna kwestia, która może prowadzić do wielu nieporozumień.

Zabronione jest natomiast fotografowanie obiektów militarnych, mostów, tam, elektrowni czy węzłów telekomunikacyjnych.

ZIEMIA ŚWIĘTA - IZRAEL

Wiza i przepisy wjazdowe:
Zgodnie z polsko-izraelską umową o ruchu bezwizowym obywatele polscy od 2000r. nie potrzebują wiz, aby dostać się na teren Izraela.

PASZPORT: polscy obywatele muszą legitymować się paszportem ważnym co najmniej 3 miesiące od daty powrotu.

Mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy przez okres do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy, innej działalności zarobkowej lub pobytu stałego, do czego wymagane są wizy.

Decyzja o wjeździe do Izraela należy do izraelskiej straży granicznej.

Przy wjeździe (czasem również przy wyjeździe) z Izraela izraelskie służby graniczne przeprowadzają krótkie rozmowy na temat celu i charakteru podróży. Może się również zdarzyć, że zostaną Państwo poproszeni o otwarcie bagażu. Służba graniczna ma prawo przeszukać bagaż.

Władze graniczne mogą odmówić prawa wjazdu do Izraela osobom, co do których powzięły podejrzenia, że faktyczny cel ich przyjazdu jest inny niż deklarowany, jak również osobom, które przebywały poprzednio w Izraelu bez ważnej wizy pobytowej. Nie są również wpuszczane osoby, których krewni przebywają w Izraelu nielegalnie. Decyzje izraelskich władz granicznych są podejmowane arbitralnie i są nieodwołalne.

Przepisy celne:
Do Izraela turysta może wwieźć w gotówce środki finansowe w dowolnej walucie. Wartość dopuszczalnej do wwozu i wywozu kwoty nie może przekroczyć 80 000 szekli (obecnie ok. 18 000 USD). Restrykcyjne przepisy fitosanitarne zakazują wwozu żywności, roślin i chemikaliów. Wwóz żywych zwierząt, zarówno domowych, jak użytkowych, podlega również ograniczeniom. Ponadto zakazuje się wwozu stylizowanych monet, matryc do ich produkcji oraz urządzeń i automatów do gier hazardowych. Ograniczeniami objęty jest również wwóz napojów alkoholowych (o zawartości alkoholu poniżej 40% - do 2 l, powyżej 40% - 1 l), papierosów (400 szt.) i perfum (250 ml). Zakazany jest wwóz substancji narkotycznych.

Pieniądze:
Walutą jest szekel (ILS), który dzieli się na 100 agorot. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 5, 10 i 50 ILS, oraz monety o wartościach 0.5, 1 ILS i 1, 5, 10 agorot.

Karty kredytowe honoruje się tylko w większych restauracjach, sklepach i hotelach. Sieć bankomatów jest dość znacznie rozbudowana - jest to drogi sposób wymiany pieniędzy ze względu na wysokie prowizje. Najpopularniejsze karty to: VISA, MasterCard. Należy uważać na dość wysokie prowizje bankowe, przy operacjach wymiany walut, czy realizacji czeków podróżnych. Przy wymianie gotówki najlepiej korzystać z usług kantorów i wyspecjalizowanych punktów wymiany.

Większość mieszkańców Izraela woli posługiwać się dolarami. Płacąc w walutach obcych unika się podatku VAT.

Podobnie, jak w Egipcie, praktycznie we wszystkich sklepach i punktach usługowych można płacić dolarami. Reszta zostanie wydana w szeklach. Nie ma więc potrzeby wymieniania waluty. Z tego powodu radzimy zabierać z Polski dolary o niewielkich nominałach, aby uniknąć później zbędnego rozmieniania ich na walutę izraelską.

Telefony:
Osoby posiadające roaming w telefonach komórkowych, mogą bez kłopotu dzwonić z Izraela. Trzeba się jednak liczyć z bardzo wysokimi opłatami za rozmowy. Orientacyjnie minuta rozmowy z telefonu komórkowego do Polski kosztuje około 10-11 PLN.

Zdecydowanie lepiej jest kupić kartę do zwykłego aparatu telefonicznego, np. w hotelu w Jerozolimie, i zadzwonić do Polski z tzw. budki telefonicznej. Karta za około 5 USD starcza na 4 minuty rozmowy.

Klimat – Pogoda:
Specyficzne ukształtowanie geograficzne Izraela powoduje w różnych częściach kraju znaczne różnice klimatyczne: klimat śródziemnomorski - strefa przybrzeżna; umiarkowany - płaskowyż; tropikalny - zapadlisko Jordanu.

Równina nadbrzeżna ma zimę łagodną, a lato gorące. Tutaj średnia temperatura w skali roku wynosi 20°, w pasie gór 17°, a w dolinie Jordanu 25°.

Charakterystyczne jest krótkie trwanie zmierzchu, po zachodzie słońca prawie natychmiast zapada noc.

Ziemia Święta ma tylko dwie pory roku: susza (lato) i deszczowa (zima). Pora zimowa rozpoczyna się w październiku i trwa do kwietnia. Najczęściej opady występują na przełomie grudnia i stycznia.

Wiatry zimne i suche, które w lecie wieją z północy i z północnego wschodu, łagodzą upały tej pory roku. W zimie natomiast wieje wiatr z południowego zachodu, który łącząc się z wiatrem zachodnim (od morza) przynosi deszcz. Wiosną i jesienią często wieje gorący wiatr ze wschodu (z pustyni), zwany po arabsku "szarqijeh" i wiatr południowo-wschodni nazywany po arabsku "chamsin" (wieje zazwyczaj 49 dni w roku), obydwa są bardzo szkodliwe dla rolnictwa i dla zdrowia mieszkańców.

Mimo że temperatury w Izraelu w ciągu dnia mogą być dość wysokie, to wieczory potrafią być chłodne i posiadanie ciepłego swetra jest wskazane. W porze zimowej radzimy wziąć ze sobą lekka jesienna kurtkę; polar.

Szczepienia i służba zdrowia:
Nie wymaga się szczepień ochronnych. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Należy przestrzegać elementarnych zasad higieny. Choć woda z wodociągów miejskich jest zdatna do picia bez przegotowania, do konsumpcji zalecane jest używanie wody butelkowanej. Istnieje powszechny dostęp do opieki medycznej.

Religia i obyczaje:
Izrael jest krajem wielu religii, choć dominującą rolę odgrywa judaizm. Niepisane normy zwyczajowe nakazują respektowanie odmiennych rytuałów i sposobów zachowania. Nie należy manifestować swojej odmienności, szczególnie w czasie świąt religijnych. Turyści zwiedzający miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu powinni nosić odpowiedni strój (długie spodnie, długie spódnice, długie rękawy). Nie należy również odwiedzać miejsc kultu bez aprobaty osób uczestniczących w uroczystościach religijnych ani też fotografować tych osób bez ich zgody. Podobne zasady dotyczą zachowania w miejscach kultu innych religii -w meczetach i kościołach.

Fotografowanie:
Oprócz obiektów wojskowych niewiele jest miejsc, których nie wolno fotografować. Żołnierze izraelscy chętnie pozują do zdjęć, natomiast chasydzi wyjątkowo nie lubią, kiedy się ich fotografuje. Arabki często reagują niechęcią na próby robienia im zdjęć bez uprzedzenia, zawsze więc powinno się zapytać o zgodę.

 
 
   
 

::: ARCUS - Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne ::: Pielgrzymki do Rzymu ::: Pielgrzymki do Ziemii Świętej ::: Pielgrzymki do Lourdes ::: Pielgrzymki do Fatimy ::: Pielgrzymki do Medjugrorje

Częstochowa :: Wadowice :: Kalwaria Zebrzydowska :: Sejny :: Kutna Hora :: Szawle - Góra Krzyży :: Licheń :: Gietrzewałd :: Święta Lipka :: Knock :: Altötting :: Esztergom :: Einsiedeln :: Mariazell :: Ostra Brama :: Szensztat (Schönstatt) :: Nowogródek :: Kahlenberg :: Kodeń :: Swarzewo :: Ludźmierz :: Wambierzyce :: Góra św. Anny :: Trzebnica :: Bydgoszcz :: Fatima :: Caccia :: Asyż :: Lourdes :: La Salette :: Lanciano :: Loreto :: Manopello :: Monte Sant'Angelo (Góra Św. Anioła) :: Montserrat :: Siena :: Sanktuarium Św. Medalika w Paryżu :: Padwa :: San Giovanni Rotondo :: Turyn :: Santiago de Compostela :: Lisieux :: Banneux :: Paray-le-Monial :: Ars :: Taizé :: Nevers :: Medjugorie :: Guadelupe :: Rzym i Watykan :: Ziemia ŚwiętaBiuro Pielgrzymkowo-Turystyczne
A        R        C        U        S
ul. Chodkiewicza 15, 85-065 Bydgoszcz, tel./fax: 052 3251 222, 052 3251 223, e-mail: biuro@arcus.org.pl