Poradnik Turysty – Norwegia

Informacje ogólne dla turystów udających się do Norwegii

Formalności:

Na terytorium Norwegii (Królestwa Norwegii) obywatele polscy mogą wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (ważnego powyżej 3 miesięcy przed planowaną datą powrotu). Osoby niepełnoletnie mogą podróżować wyłącznie na podstawie ważnego paszportu lub wpisu do paszportu opiekuna (pod warunkiem jego obecności).

Program turystyczny:

Program wycieczek do Norwegii obfituje w atrakcje turystyczne. Zdecydowanie przeważają wśród nich atrakcje przyrodnicze – środowisko naturalne, odmienna przyroda a przede wszystkim niespotykane w innych częściach Europy ukształtowanie terenu (w szczególności fiordy, lodowce). Mniej niż na innych trasach wycieczkowych pojawia się atrakcji antropogenicznych. Wyjazdy do Norwegi nie są również bogate w przeżycia religijne. W Norwegii działa państwowy Kościół protestancki, którego członkowie są wyznawcami religii ewangelicko-augsburskiej (luterańskiej).

Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co około 2,5 godziny. Przystanki te zazwyczaj są przy stacjach benzynowych wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Podczas zwiedzania poszczególnych atrakcji pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp. W dużych aglomeracjach poruszamy się pieszo lub przemieszczamy się komunikacją miejską.

Noclegi i wyżywienie:

Turyści udający się na wycieczkę do Norwegii zakwaterowani są w hotelach turystycznych w pokojach 2, 3, 4 osobowych. Istniejące obiekty noclegowe charakteryzują się standardem europejskim. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu, nie wolno ich wynosić poza hotel. W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.

Klimat i ubiór:

Wiosna i lato a szczególnie wrześniowe słoneczne, kolorowe babie lato, dostarczy nieporównywalnie pięknych wrażeń. Trzeba jednak pamiętać, że w tym regionie Skandynawii panują raczej umiarkowane temperatury. Przypominamy, że większość trasy wiedzie przez srogie, górskie tereny i pogoda jest jak w górach – często zaskakująca, od przenikającego chłodu po upały. Opady są mniej więcej równomiernie rozłożone w ciągu całego roku, szczególnie na zachodnim wybrzeżu (tam, gdzie będziemy). Występują jednak anomalie pogodowe, np. w marcu podczas pobytu w Oslo chodziliśmy tylko w samych koszulkach i to z podwiniętymi rękawami, a w czerwcu wszyscy uczestnicy wycieczki trzęśli się z zimna i to w kurtkach. Na fiordach, a zwłaszcza podczas rejsu promami oraz w górach dokuczliwy może być chłodny wiatr, przed którym ochroni odpowiednia odzież. Zalecamy ubrać się ciepło nie zapominając jednak o letnich ubraniach. Najlepiej ubrać się "na cebulkę", nakładając kilka warstw, które można zdejmować w zależności od warunków atmosferycznych. Należy zwrócić uwagę na wygodne obuwie, ponieważ w programie przewidujemy trochę chodzenia, a zwłaszcza w drodze na lodowiec. Do chodzenia po samym lodowcu dostaniemy stosowne obuwie oraz zabezpieczenia.

Wymiana pieniędzy:

Walutą obowiązującą w Norwegii jest Korona norweska. 1 NOK = ok. 0,57 PLN. Pieniądze najlepiej wymienić w Polsce bo w bankach i hotelach norweskich pobierana jest prowizja. Przy wymianie walut konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową. Akceptowana jest większość kart. W Norwegii powszechne jest dokonywanie płatności kartami płatniczymi lub kredytowymi.

Ceny:

Przyjeżdżając do Norwegii lepiej zapomnieć o przeliczeniu wszystkiego na złotówki ,bo inaczej trudno będzie się zdecydować na jakikolwiek zakup, gdyż każda rzecz okaże się za droga. Uwaga Panie! Wycieczka na fiordy to wycieczka typowo krajoznawcza, gdzie mamy możliwość podziwiania przepięknych widoków, krajobrazów, mamy możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą, ciszą i spokojem. Przepraszamy, że w programie nie ma dużo czasu na zakupy bo i po co, przecież tam jest tak drogo (dbamy o kieszenie mężów). Proszę się jednak tak bardzo nie martwić, bo przewidzieliśmy trochę czasu wolnego na zakupy (ale tylko trochę) – w Oslo. Oprócz koron na opłaty dodatkowe (wstępy -wg. programu) zalecamy kieszonkowe (bez szaleństw i bez sklepów): Norwegia – 400 NOK, Dania – tylko to co na promie. Na promach nie ma sklepów "strefy wolnocłowej" są tylko sklepy z towarami nie objętymi podatkiem VAT. Wysokie Norweskie ceny są znane w świecie, przesadą jednak będzie zabieranie całego prowiantu z Polski. Normalne są tam np. ceny makaronów, ryż już jednak sporo droższy niż w Polsce. Warto z pewnością zabrać wszystkie dodatki jak sosy, zupy w proszku i słodycze, a resztę kupować na miejscu. Najtańsze produkty oferuje sieć Rema 1000 i RIMI, nieco droższe są Coop i Kiwi.

Przykładowe ceny w Norwegii: chleb – 10 - 32 NOK, mleko – 12-15 NOK / litr, Jogurt op. 8 x 125 ml – 32 – 39 NOK, piwo 0.5 l – 63 NOK, Coca-Cola (0,33l) – 27 NOK, ciastka – 30 - 36 NOK, ryż (500 g) – 22-27 NOK, pocztówki – 5-8, NOK znaczek do Polski – 9 NOK

Typowe pamiątki: łoś pluszowy – 55-80 NOK (mały) troll – 100-250 NOK (zależnie od wielkości) łoś pluszowy – 110-140 NOK (duży) kubeczki z nadrukami – 40-100 NOK swetry norweskie – od 800 NOK album ze zdjęciami – 99-139 NOK W mieście sałatka – 40 NOK kebab – 40 NOK hot-dog – 30 NOK danie w niedrogiej restauracji – od 140 NOK, pizza – ok. 90 NOK

Zdrowie:

W Norwegii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie ma obowiązku szczepień przed przyjazdem.. Turyści udający się do Norwegii z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Sieć elektryczna:

Napięcie wynosi 230 V / 50 Hz.

Bezpieczeństwo:

Norwegia jest krajem bezpiecznym. W okresie letnim jednak, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, rośnie liczba kradzieży kieszonkowych.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer