Poradnik Turysty – Szwajcaria

Informacje ogólne dla turystów udających się do szwajcarii

Formalności:

Od 12 grudnia 2008 Szwajcaria należy do strefy Schengen. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty lub paszport. Wymagany jest co najmniej 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od daty wjazdu. Nie ma formalnego obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Program turystyczny:

Program pielgrzymki jest bardzo bogaty w atrakcje turystyczne. Podczas przejazdów pomiędzy miastami planowane są przerwy co około 2,5 godziny. Przystanki te zazwyczaj są przy stacjach benzynowych wyposażonych w infrastrukturę gastronomiczną i sanitarną. Podczas zwiedzania poszczególnych miast pilot wyznacza czas wolny, który warto przeznaczyć na zakup pamiątek, robienie zdjęć itp.

Noclegi:

Turyści udający się na pielgrzymkę do Szwajcarii zakwaterowani są w hotelach lub pensjonatach **/*** w pokojach 2, 3 osobowych. Istniejące obiekty noclegowe charakteryzują się standardem europejskim. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny (łazienka oraz WC). W większości hoteli w łazienkach znajdują się ręczniki. Można z nich korzystać jedynie na terenie obiektu, nie wolno ich wynosić poza hotel. W niektórych hotelach w pokojach znajdują się lodówki lub barki z napojami lub słodyczami. Za korzystanie z pokojowego barku klient zostaje obciążony rachunkiem podczas wymeldowania. Cennik uwzględniający produkty zawarte w barku powinien znajdować się w widocznym miejscu w pokoju lub można go otrzymać w recepcji hotelowej.
Wyżywienie:

Generalnie pielgrzymi zapewnione mają dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. Napoje do obiadokolacji płatne są dodatkowo, jednak zdarza się, że bezpłatnie serwowana jest woda stołowa.

Ubiór:

Zasadniczo pogoda w Szwajcarii jest zmienna i trudno zapanować z dużym wyprzedzeniem jakie ubrania ze sobą zabrać. Osoby planujące podróż do Szwajcarii powinny zapoznać się z prognozą tuż przed podróżą. Należy pamiętać, że istotnym czynnikiem wpływającym na pogodę jest ukształtowanie terenu – w górach pogoda często się zmienia, dlatego warto zabrać ze sobą rzeczy na niespodziewane „okazje”.

Klimat:

Temperatura powietrza:

Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Zurich 9,3° 1,1° 5,5° 8,2° 12,7° 16° 18° 18,2° 14,9° 9,9° 4,4° 1,5°
Genewa 9,9° 1,1° 2,3° 8,8° 13,2° 16,5° 19,2° 18,7° 15,4° 10,5° 2,7°

 

Szwajcaria leży w miejscu wpływów klimatu śródziemnomorskiego na południu i umiarkowanego, oceanicznego na zachodzie i północy. Na terenach górskich wykształciły się piętra klimatyczne oraz roślinne. Do wysokości 500 m n.p.m. średnia temperatura lipca wynosi 19°C a stycznia 0°C, a roczna suma opadów atmosferycznych kształtuje się na poziomie 500-800 mm. Na terenach górskich zwłaszcza na zachodnich stokach roczna suma opadów atmosferycznych może przekraczać 3000 mm. Granica wiecznego śniegu na wysokości 2500 m n.p.m. na stokach północnych i 3000 m n.p.m. na stokach południowych.

Zdrowie:

Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna jest na wysokim poziomie. Przeciętna cena pobytu dobowego w szpitalu wynosi ok. 800 CHF. Wizyta lekarska kosztuje przeciętnie od 100 do 300 CHF. Honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Turyści udający się do Szwajcarii z biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ARCUS są objęci ubezpieczeniem zagranicznym KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych oraz ubezpieczeniem NNW.

Wymiana pieniędzy:

W Szwajcarii płaci się frankami szwajcarskimi: 1 CHF = ok. 3,39 PLN. Karty kredytowe są powszechnie akceptowane.

Większość sklepów jest czynna pn.– pt. w godz. 8.00–18.30 z przerwą obiadową (1 godz. 30 min lub 2 godz.) w południe. Niektóre placówki handlowe zamknięte są w poniedziałki przed południem, a w miastach w czwartki lub piątki sklepy często są otwarte dłużej, do 21.00. W soboty handel zamiera zwykle o 16.00 lub o 17.00. Sklepy z pamiątkami bywają czynne w niedziele.

Sieć elektryczna:

W Szwajcarii w gniazdkach płynie prąd o napięciu 220 V i częstotliwości 50 Hz. Kłopoty sprawiają jednak gniazdka i wtyczki elektryczne – czasem w jednym budynku można trafić na kilka typów gniazdek. Typowa wtyczka z dwoma okrągłymi bolcami pasuje do niektórych gniazdek z uziemieniem, ale wiele kontaktów ma przekrój sześciokątny. W gniazdkach najczęściej znajdują się dwa lub trzy okrągłe bolce. W hotelach oficjalnie niewolno używać urządzeń elektrycznych takich jak grzałki czy czajniki. W niektórych hotelach w pokojach montowane są klimatyzatory, które są włączane przez gestora bazy noclegowej o określonych porach dnia.

Warto wiedzieć:

Nie ma większego zagrożenia przestępczością, jednak zdarzają się coraz częstsze kradzieże pieniędzy i dokumentów (zwłaszcza w dużych miastach, jak Zurych czy Genewa, na lotniskach i na dworcach kolejowych).

Na wszystkich stacjach kolejowych, a czasami nawet na przystankach autobusowych znajdują się toalety. W mniejszych miastach są one z reguły bezpłatne, w większych należy wrzucić monetę (najczęściej 0,2 - 0,5 CHF), aby otworzyły się drzwi kabiny. Z toalety można skorzystać także w restauracji czy w holu hotelowym, nawet gdy nie jest się gościem.

Napiwki są z reguły wliczane do rachunków hotelowych, w restauracjach i taksówkach. Dodatkowy napiwek jest mile widziany. W przypadku specjalnych usług, jak np. wniesienie bagażu do pokoju hotelowego płaci się zwyczajowo 2 CHF.

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer