Białoruś – Rosja – Litwa

Pielgrzymka śladami św. Andrzeja Boboli

Warszawa, Kodeń, Pińsk, Janów Poleski, Nieśwież, Mir, Katyń, Smoleńsk, Zaosie, Jezioro Świteź, Nowogródek, Bieniakonie, Wilno, Troki


Program szczegółowy

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników. Przejazd do Warszawy. Nawiedzenie Sanktuarium Narodowego pw. św. Andrzeja Boboli. Msza Święta. Przejazd do Kodnia. Pobyt w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Kodnia.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd na teren Białorusi. Następnie przejazd do miejsc związanych z życiem i posługą św. Andrzeja Boboli: Janowa Poleskiego - miejscowości, w której zginął męczeńską śmiercią oraz Pińska - miejsca jego pierwszego pochówku. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Baranowicz.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Nieświeży, gdzie św. Andrzej Bobola był rektorem kolegium jezuickiego. Przejazd do Miru, gdzie znajduje się zespół pałacowo-parkowy należący do ordynacji nieświeskiej, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Orszy.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd na terytorium Rosji. Przejazd do Katynia, miejsca kaźni polskich oficerów. Na miejscu odprawiona zostanie Msza Święta. Chwila zadumy i modlitwy. Następnie przejazd do Smoleńska na miejsce katastrofy rządowego samolotu Tu-154. Uczczenie pamięci ofiar. W godzinach popołudniowych zwiedzanie zabytków Smoleńska - pozostałości smoleńskiego Kremla (XVII/XVII w.), oraz unikatowych dwunastowiecznych cerkwi pw. Świętych Piotra i Pawła i Michała Archanioła. Powrót na obiadokolację i nocleg do Orszy.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Zaosia – folwarku rodziny Mickiewiczów. Następnie przejazd nad Jezioro Świteź, znanego z „Ballad i Romansów”. Przejazd na obiadokolację i nocleg w Nowogródku.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Zwiedzanie Nowogródka: góra zamkowa, kościół pw. Archanioła Michała, dom - muzeum Adama Mickiewicza, kopiec Mickiewicza, nowogrodzka fara - miejsce chrztu A. Mickiewicza. Modlitwa przy sarkofagu 11 Sióstr Nazaretanek, które zostały rozstrzelane w Butorówce. Następnie przejazd do wsi Bieniakonie - chwila zadumy przy grobie Maryli Wereszczakówny. Przejazd na terytorium Litwy. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Wilna.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie Wilna z przewodnikiem miejscowym: cerkiew przy Ostrej Bramie, katedra, kościoły: św. Ducha, św. Anny, św. Piotra i Pawła, cmentarz na Rossie, miejsca związane z życiem i twórczością Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Następnie nawiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się oryginalny obraz „Jezu ufam Tobie” namalowany według wskazówek św. Faustyny Kowalskiej. Przejazd do dzielnicy Antokol, gdzie znajdował się Dom Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym mieszkała siostra Faustyna. Obecnie mieści się tam skromne muzeum z relikwiami świętej. Msza Święta w Ostrej Bramie. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Przejazd do Trok – pierwszej stolicy Litwy, degustacja karaimskich „kybynów”, krótki spacer nad jeziorem Galwe wokół gotyckiego zamku. Wyjazd w drogę powrotną. W przerwie podróży pożegnalny obiad na terenie Polski. Przyjazd na miejsce zbiórki w późnych godzinach wieczornych. Zakończenie pielgrzymki.

 

 

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer