Przewodnik po sanktuariach

Kaplica Świętego Całunu w Turynie

Całun turyński według tradycji chrześcijańskiej to tkanina, w którą owinięto Jezusa Chrystusa
po śmierci. Na płótnie widoczny jest dwustronny wizerunek postaci mężczyzny w koronie cierniowej, który ma brodę i długie włosy. Jego ciało znaczą liczne rany. Miejsca i rodzaje ran odpowiadają opisom z Ewangelii. Powstanie obrazu miało charakter samoistny. Całun jest kawałkiem ręcznie utkanego płótna o wymiarach 437 na 113 cm. Waży 2,5 kg. Utkano je z lnu
z domieszką bawełny indyjskiej.
Pierwsze relacje o płótnie pogrzebowym Jezusa Chrystusa znajdują się w Ewangeliach. Dokumenty z II i IV w. sugerują, że mogło ono trafić do rąk św. Piotra. Istnieją hipotezy, że całun odnaleziono w VI w. w Edessie (obecnie Turcja), skąd w 944 r. trafił do Konstantynopola.
W 1204 r. zniknął. Jedna z teorii mówi, że w 1306 r. templariusze przywieźli go do Francji i kult relikwii miał związek z późniejszą historią tego zakonu. Udokumentowana historia Całunu Turyńskiego zaczyna się w 1357 r. Jest wtedy obiektem kultu w Lirey (Francja). Po 1418 r. całun, będący prywatną własnością, często przenoszono w różne miejsca Francji, Włoch i Szwajcarii.
W 1453 r. całun trafia do Świętej Kaplicy kolegiaty w Chambéry. Całun został w ostatniej chwili uratowany z pożaru (1532 r.), ale uległ nadpaleniu w 48 miejscach. Uszkodzenia naprawiły
w 1534 r. siostry klaryski. W 1578 r., książęta Sabaudii przenieśli całun do Turynu. Ostatni król Włoch ofiarował całun papieżowi (1983 r.). W 1997 r. całun ponownie uratowano z pożaru katedry w Turynie.
1 czerwca 1694 r. całun umieszczono w specjalnie wybudowanej kaplicy Świętego Całunu, przylegającej do katedry w Turynie. Kaplica jest wybitnym dziełem architektury barokowej. Katedra turyńska pw. Św. Jana Chrzciciela została wzniesiona w latach 1491-1498 i jest jedynym przykładem architektury renesansowej w tym mieście.

Ciekawostki:
W 1453 r. Małgorzata de Charny kupiła zamek Varambon w zamian za całun.
Turyści mogą oglądać jedynie dokładną fotografię całunu, gdyż oryginał wystawiany jest co 25 lat. Kolejne wystawienie relikwii będzie miało miejsce w 2025 r.
Całun Turyński był wielokrotnie poddawany badaniom naukowym. Kościół katolicki i inne kościoły chrześcijańskie pozostawiają określenie, czy jest to rzeczywiście całun pogrzebowy Jezusa Chrystusa, osobistym osądom wiernych.

Dane adresowe

Kaplica Świętego Całunu (Cappella della Santa Sindone)

Adres: Piazza San Giovanni, 10122 Torino (Piemonte), Italy‎
Tel.: +39 011 4361540‎
Website:: http://www.sindone.org/
E-mail: info@sindone.org

Zobacz w interneciePowrót do wyszukiwarki


   

 

 

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer