Przewodnik po sanktuariach

Sanktuarium Czarnej Madonny w Einsiedeln

Einsiedeln to najważniejsze w Szwajcarii sanktuarium maryjne. Tutaj w kościele zakonu benedyktynów znajduje się cudowna figurka Czarnej Madonny. Co roku oddaje jej cześć ponad pół miliona pielgrzymów niemal z całego świata.
Malowniczo położony kościół przyciąga wzrok fasadą z dwiema wieżami o wys. 56 m, w których zamontowano 12 dzwonów. Plac przed kościołem otaczają arkady zdobione rzeźbami. Wnętrze świątyni jest pięknie ozdobione, głównie bogatymi rzeźbami i freskami. Nad świątynią wznosi się kopuła o wys. 30 m i średnicy 13,5 m. W ołtarzu znajduje się relikwiarz z czaszką św. Meinrada. Centralnym punktem kościoła jest Kaplica Łask z czarnego marmuru. Powstała ona w XVII w. na miejscu skromnej kaplicy, w której św. Meinrad modlił się przed figurą Matki Bożej, którą otrzymał od Hildegardy, wnuczki Karola Wielkiego. Ta rzeźba spłonęła w 1465 r. Obecna figura pochodzi z połowy XV w. Od XVII w. datuje się zwyczaj ubierania jej w bogate szaty. Zaczernienie twarzy Madonny i Dzieciątka przypisuje się dymom ze świec, lamp oliwnych i pożarów. 15.08.1934 r. statuę ukoronowano. 15.06.1984 r. sanktuarium w Einsiedeln odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.
Święty Meinrad urodził się ok. 800 r. Ten kapłan, a później także zakonnik-benedyktyn odnalazł w sobie powołanie do życia pustelnika. Gościnnego i ufnego eremitę w wieku 60 lat zamordowano. W miejscu jego kaplicy kanonik Eberhard ze Strasburga zgromadził okolicznych braci i utworzył zgromadzenie.

Ciekawostki:
Poniżej kościoła wypływa źródełko zwane fontanną Maryi. Czerpał z niego wodę św. Meinrad a wierni od wieków piją ją wierząc w otrzymanie łask.
Herb klasztoru - dwa kruki, to pamiątka po legendzie, wg której oswojone kruki św. Meinrada wskazały sprawców jego zabójstwa.
W Einsiedeln urodził się Paracelsus. Znajduje się ośrodek sportów zimowych.

Dane adresowe

Opactwo Benedyktynów (Kloster Einsiedeln)

Adres: CH - 8840 Einsiedeln, Switzerland
Tel. +41 55 418 62 21
Fax +41 55 418 62 69
Website: http://www.kloster-einsiedeln.ch/
E-mail: kloster@kloster-einsiedeln.ch

Zobacz w interneciePowrót do wyszukiwarki


   

 

 

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer