Przewodnik po sanktuariach

Sanktuarium Świętego Oblicza w Manopello

Manopello to miasteczko w Abruzji, niedaleko Pescary, ok. 170 km na wschód od Rzymu.. W prezbiterium miejscowego kościoła ojców kapucynów od 1638 r. jest przechowywana tkanina (17 x 24,5 cm) zwana Świętym Obliczem (Volto Santo). Relikwia umieszczona w monstrancji, oprawiona w ozdobną, obustronnie przeszkloną ramę z drewna orzechowego przedstawia oblicze Jezusa Chrystusa. Według badań naukowych Święte Oblicze jest zgodne z wizerunkiem Chrystusa z Całunu Turyńskiego i Chusty z Oviedo. Zgodnie z tradycją tkaninę przyniósł
do Manopello w 1506 r. tajemniczy pielgrzym. Historyczne zapisy mówią, że odnaleziono ją VI w. w Edessie (wówczas Armenia, dzisiaj Turcja). Przez Konstantynopol, gdzie była wielką relikwią bizantyjską, trafiła do Rzymu. Prawdopodobnie została skradziona z bazyliki św. Piotra w końcu XV w. Ojciec Święty Benedykt XVI, jako pierwszy papież, odwiedził Manopello 1.09.2006 r. Święty Ojciec Pio, który nigdy nie był w Manopello powiedział: „Święte oblicze w Manoppello to z pewnością największy cud jaki mamy".

Ciekawostki:
Petrarka nazywał Manopello „Małą Jerozolimą".
Manoppello - znaczy „dłoń pełna zboża", a Betlehem (Betlejem) to po hebrajsku „dom chleba".
Święte Oblicze zostało utrwalone na bisiorze (morski jedwab). Na tkaninie tej nie można malować, co wyklucza wykonanie Świętego Wizerunku ludzką ręką.
Do Manopello pielgrzymują również wyznawcy prawosławia, bowiem wizerunek Jezusa Chrystusa widoczny na tkaninie bardzo przypomina ten z ikon.

Godziny otwarcia: 6:00 - 13:00 i 15:00 - 19:00.

Dane adresowe

Sanktuarium Świętego Oblicza (Santuario Del Volto Santo)

Adres: Via del Santuario, 65024 Manoppello (PE), Italy
Tel.: +39 085859118
Fax: +39 0858590041
Website:: http://www.voltosanto.it/
E-mail: info@voltosanto.it

Zobacz w interneciePowrót do wyszukiwarki


   

 

 

pinterest
katalog
katalog
pilgrimages and tours offer